IMG 3154Dnia 11 stycznia 2023r. w Mediatece Światowid odbył się wernisaż wystawy Piwnicy artystycznej działającej przy GCK w Kargowej pn. "Architektura mała i duża". Prace do tej wystawy powstały techniką suchej pasteli i zakończyły cykl trzech wystaw, których wernisaże także odbyły się w Mediatece w zeszłym roku. Spotkanie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych gości. Autorom prac gratulujemy kolejnych dzieł, a wszystkich zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia Mediateki.

sobota 1

317797867 519060446932257 6452512194467220707 nDnia 7 grudnia 2022 r. w Mediatece odbył się wernisaż malarstwa Pani Teresy Koch. Autorka obrazów urodziła się w Karszynie, a teraz obecnie mieszka w Głogowie. Twórczość Pani Teresy jest bardzo ciekawa, a wielu z jej obrazów towarzyszy klimat baśniowości, który bardzo podobał się nieżyjącemu już Telemachowi Pilitsidisowi. Słynny artysta z Głogowa był bowiem jednym z nauczycieli pani Teresy. Na obrazach pani Teresy przede wszystkim znajdują się postacie kobiece. Za cel postawiła sobie, aby pokazywać je w różnych sytuacjach, ale aby były wolne i spokojne. Jak zaznacza, zrobiła to specjalnie, ponieważ w dzisiejszych czasach wszyscy się spieszą.

teresa koch wernisaz

313415089 6131626073533830 971734792383711572 nDnia 9 listopada w Mediatece Światowid odbył się wernisaż malarstwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W wernisażu uczestniczyli: burmistrz Kargowej Pan Jerzy Fabiś, zastępca burmistrza Pani Marta Paron, Członkowie Piwnicy artystycznej działającej przy GCK mieszkańcy Kargowej, przedstawiciele Bolesławieckiego Ośrodka Kultury na czele z dyrektorem Kornelem Filipowiczem oraz zaproszeni goście. Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia Mediateki.

boleslawiec wernisaz

IMG 2797Dnia 19 października w Mediatece Światowid odbyło się spotkanie autorskie Pani Zofii Mąkosy i promocja II tomu jej powieści "Makowej spódnicy - SIOSTRY". Rozmowę z Panią Zofią przeprowadziła nasza czytelniczka członkini Dyskusyjnego Klubu Książki Elżbieta Żukowska, która wcieliła się w postać "Szeptuchy". Natomiast Pani Elzbieta Piosik wystąpiła w roli zielarki, która obdarowywała wszystkich ziołami. W spotkaniu uczestniczył Pan Burmistrz Jerzy Fabiś, zastępca Burmistrza Pani Marta Paron, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, oraz mieszkańcy i czytelnicy Biblioteki. Dziękujemy Pani Zofii za kolejne dzieło, życzymy dalszych sukcesów. Jeszcze raz gratulujemy zdobycia tytułu KOBIETA ROKU 2022 Województwa Lubuskiego w kategorii artystycznej.
 

20220930 123320Dnia 30 września miało miejsce Uroczyste podsumowanie XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im.Eugeniusza Paukszty "Mała ojczyzna-pogranicza kultur". W tym roku na konkurs wpłynęło 74 prace. Były to nie tylko prace z Polski ale też i z zagranicy. Galę podsumowującą Konkurs poprzedził jak co roku wyjazd do Leśniczówki Linie gdzie zostały złożone kwiaty pod tablicą Eugeniusza Paukszty patrona Biblioteki. W uroczystości wzięli udział władze miasta, syn a patrona Biblioteki Dominik Paukszta, laureaci konkursu, zaproszeni goście, oraz mieszkańcy.

IMG 2699W dniu 30 września 2022 r. w Bibliotece Publicznej im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej miało miejsce uroczyste podsumowanie Polsko-niemieckiego Konkursu Literackiego. W uroczystości udział wzięli władze miasta, zaproszenie goście, laureaci oraz grupa niemieckich uczestników zaprzyjaźnionych z naszym partnerem Biblioteką w Schulzendorf. Galę wręczania nagród laureatom umilił koncert duetu muzycznego. Podczas imprezy została przedstawiona wszystkim współpraca obu bibliotek. Po zakończeniu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. W Sali wystawowej została przygotowana wystawa upamiętniająca wspólne działania obu bibliotek.

pasek logo

makosa1

mala ksiazkaWszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości!

Nowa edycja, nowa Wyprawka Czytelnicza

Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą. Choć premiera dopiero w październiku, to już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy – znajdziecie w niej  autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla naszego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Nowością w tegorocznej kampanii będą również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.

 Jak działa projekt?

Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?

  • • Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
  • • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
  • • Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

***

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMG 2629Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku miało miejsce wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Nasza biblioteka zorganizowała czytanie w środę 7 września 2022 r. na placu ratuszowym.

W akcję włączyli się: Burmistrz Jerzy Fabiś, Zastępca Burmistrza Marta Paron, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Arleta Augustyniak, prezes KUTW Anna Balcerak, była prezes KUTW Brygida Wróblewska, Zofia Mąkosa oraz Anna Ptak.

1211212121