- Szczegóły
- Odsłony: 35
Dnia 11 stycznia 2023r. w Mediatece Światowid odbył się wernisaż wystawy Piwnicy artystycznej działającej przy GCK w Kargowej pn. "Architektura mała i duża". Prace do tej wystawy powstały techniką suchej pasteli i zakończyły cykl trzech wystaw, których wernisaże także odbyły się w Mediatece w zeszłym roku. Spotkanie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych gości. Autorom prac gratulujemy kolejnych dzieł, a wszystkich zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia Mediateki.
- Szczegóły
- Odsłony: 93

- Szczegóły
- Odsłony: 178
Dnia 9 listopada w Mediatece Światowid odbył się wernisaż malarstwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W wernisażu uczestniczyli: burmistrz Kargowej Pan Jerzy Fabiś, zastępca burmistrza Pani Marta Paron, Członkowie Piwnicy artystycznej działającej przy GCK mieszkańcy Kargowej, przedstawiciele Bolesławieckiego Ośrodka Kultury na czele z dyrektorem Kornelem Filipowiczem oraz zaproszeni goście. Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia Mediateki.
- Szczegóły
- Odsłony: 230
- Szczegóły
- Odsłony: 194
Dnia 30 września miało miejsce Uroczyste podsumowanie XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im.Eugeniusza Paukszty "Mała ojczyzna-pogranicza kultur". W tym roku na konkurs wpłynęło 74 prace. Były to nie tylko prace z Polski ale też i z zagranicy. Galę podsumowującą Konkurs poprzedził jak co roku wyjazd do Leśniczówki Linie gdzie zostały złożone kwiaty pod tablicą Eugeniusza Paukszty patrona Biblioteki. W uroczystości wzięli udział władze miasta, syn a patrona Biblioteki Dominik Paukszta, laureaci konkursu, zaproszeni goście, oraz mieszkańcy.
- Szczegóły
- Odsłony: 201
W dniu 30 września 2022 r. w Bibliotece Publicznej im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej miało miejsce uroczyste podsumowanie Polsko-niemieckiego Konkursu Literackiego. W uroczystości udział wzięli władze miasta, zaproszenie goście, laureaci oraz grupa niemieckich uczestników zaprzyjaźnionych z naszym partnerem Biblioteką w Schulzendorf. Galę wręczania nagród laureatom umilił koncert duetu muzycznego. Podczas imprezy została przedstawiona wszystkim współpraca obu bibliotek. Po zakończeniu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. W Sali wystawowej została przygotowana wystawa upamiętniająca wspólne działania obu bibliotek.
Czytaj więcej: Nagrodzone prace w Polsko-Niemieckim Konkursie Literackim
- Szczegóły
- Odsłony: 221
I miejsce Paweł Rogalski z Fajsławic, godło PINGWIN, za pracę Światłość i ból
II miejsce Wiesław Karliński z Namysłowa, godło CHRYZANTEMA, za pracę Garnek z pogranicza
III miejsce Katarzyna Nowak-Szelejewska ze Stalowej Wolim godło RÓŻA, za pracę Bitwa o krowę
Wyróżnienie:
Patrycja Pelica z Grabniaka, godło NOCNY MOTYL, za pracę Fortepian Ady
Jan Sałdan z Warszawy, godło mandżur za pracę Familija
- Szczegóły
- Odsłony: 232
- Adrianna Wnęk - Odwyk z rekinem
- Adrianna Wnęk - Reha mit dem Hai
- Aleksandra Wojtkowiak - Moja pasja
- Aleksandra Wojtkowiak - Meine Passion
- Szczegóły
- Odsłony: 215
Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości!
Nowa edycja, nowa Wyprawka Czytelnicza
Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą. Choć premiera dopiero w październiku, to już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy – znajdziecie w niej autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla naszego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Nowością w tegorocznej kampanii będą również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.
Jak działa projekt?
Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
- • Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
- • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
- • Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
***
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Szczegóły
- Odsłony: 231
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku miało miejsce wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Nasza biblioteka zorganizowała czytanie w środę 7 września 2022 r. na placu ratuszowym.
W akcję włączyli się: Burmistrz Jerzy Fabiś, Zastępca Burmistrza Marta Paron, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Arleta Augustyniak, prezes KUTW Anna Balcerak, była prezes KUTW Brygida Wróblewska, Zofia Mąkosa oraz Anna Ptak.