71087934 2825831527446651 4191481764104896512 oPod koniec września Kargowska książnica obchodziła uroczyście trzy jubileusze:

  • 70-lecie biblioteki, gdzie zaproszono byłych pracowników, bibliotekarzy i innych znamienitych gości. Przygotowano wystawę dotyczącą historii biblioteki, życzeniom i gratulacją nie było końca.
  • XX Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty. Na początku tej części wystąpił syn patrona naszej biblioteki, Dominik Paukszta, który rok rocznie bywa na rozstrzygnięciu konkursu. W swoim wystąpieniu odniósł się do 40-stej rocznicy śmierci swojego ojca, jak również do XX-go jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Po Dominiku Paukszcie zabrał głos Alfred Siatecki –członek Związku Literaków Polskich oddział w Zielonej Górze, oraz przewodniczący jury przedstawił wyniki konkursu. W tym roku I miejsce zajął Czesław Markiewicz z Zielonej Góry za pracę: „Tutejszość, która bywa nietutejsza"; II miejsce Łukasz Barys z Pabianic za pracę: "Poszukiwania”; III miejsce Krzysztof Martwicki z Płońska za pracę: "Gienek". Wyróżnienie przyznano pani Wiolettcie Malinowskiej z Nowego Kramska za pracę: "Smaki dzieciństwa". Przewodniczący jury mówił również o pracy przy poprzednich konkursach, wspomniał Janusza Koniusza.
  • Z okazji Polsko-Niemieckiego Spotkania Bibliotekarzy gościliśmy Markusa Mücke – burmistrza partnerskiej gminy Schulzendorf, bibliotekarkę Sylvię Rommel, Thilo Refferta, Jessice Cajdler, Joachima Kolberga oraz młodzież, która z młodzieżą polską w programie artystycznym przeczytała fragment sztuki „ Nina i Paul” autorstwa Thilo Refferta.

W tym uroczystym dniu gościliśmy również prof. Polę Kuleczkę, Marię Wasik byłą dyrektorkę WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, Dawida Kotlarka kierownika Działu Badań Analiz i Metodyki w WiMBP w Zielonej Górze, Ewę Mielczarek z WiMBP w Zielonej Górze, dr Joannę Wawryk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Martę Paron – zastępcę burmistrza Kargowej, pracowników urzędu oraz radnych, dyrektorów jednostek samorządowych, bibliotekarzy, nauczycieli, przedstawicieli KUTW i Dyskusyjnego Klubu Książki, oraz czytelników naszej biblioteki. W części artystycznej wystąpiła Marta Żok- wokal i Łukasz Matysik – gitara.

Z okazji jubileuszu dziękujemy:

Władzom miasta Kargowa za życzliwe podejście do zadań i problemów biblioteki;

Za współpracę:

  • Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, oraz kierownictwu i pracownikom Działu Badań Analiz i Metodyki w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze,
  • Związkowi Literatów Polskich Odział w Zielonej Górze,
  • Stowarzyszeniu Gmin RP Region Kozła
  • Dziękujemy również za zaangażowanie, opiekę i wsparcie podczas realizacji kolejnych konkursów i różnych innych działań Dominiakowi Paukszcie,
  • Komisji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Ewie Mielczarek, dr Joannie Wawryk i Alfredowi Siateckiemu.

Dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Kargowej,

Gminnym Centrum Kultury, szkołą, przedszkolem, z KUTW i seniorom

nasza instytucja istnieje 70 lat.

Nie byłoby nas i naszej pracy, gdyby nie Wy i nasi drodzy czytelnicy.

Dziękujemy