NEON

IMG 3884Dnia 13.09.2023 roku w Mediatece miała miejsce 12. odsłona Narodowego Czytania. W tej edycji lekturą była książka Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jest to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. W akcję wspólnego czytania włączyli się Zastępca Burmistrza Pani Marta Paron, Sekretarz Gminy  Pani Magdalena Żurawiecka, Pracownik Urzędu Gminy Kargowa Pani Katarzyna Ziembowska, Pani Brygida Wróblewska, Pani Teresa Krajewska-Grzelka oraz przedstawiciele klas siódmych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kargowej Iga Krzystek oraz Hubert Pietruszyński. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne wsłuchanie się w lekturę i zapraszamy za rok.

IMG 3869Dnia 6 września 2023 roku w Mediatece Światowid odbył się wernisaż malarstwa Izabeli Sak pt. „Mirage”. Podziwialiśmy „koronkowy” cykl obrazów na płótnie wykonanych metodą akrylową. Mieliśmy przyjemność gościć Panią Izabelę  już trzeci raz w naszej Mediatece, i za każdym razem jej prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników wystawy. Dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność na  wernisażu malarstwa Pani Izabeli i zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki.

biblioteka soboty 09

Izabela Sak 2023

Drodzy Czytelnicy,


Dzięki udziałowi w konkursie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025", otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 4 250 zł na zakup nowości wydawniczych. Zadanie dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

logotypy

IMG 3690Dnia 15 maja 2023 r. w Mediatece Światowid odbyło się podsumowanie Tygodnia Bibliotek. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród oraz dyplomów dla najaktywniejszych czytelników naszej biblioteki, w kategoriach takich jak: dzieci, młodzież, dorośli oraz  osoby korzystające z kodów Legimi udostępnianych przez Mediatekę Światowid. Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać wspomnień Pani Barbary Piętki ze spotkania z Wisławą Szymborską, dzięki którym uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych informacji  o życiu poetki, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla.  Podczas spotkania mieliśmy również okazję wysłuchać  krótkiego występu artystycznego Pani Mirosławy Koziołek, którym uświetniła podsumowanie Tygodnia Bibliotek. Na koniec uczestnicy spotkania spróbowali pysznego toru upieczonego z okazji Tygodnia Bibliotek 2023.

 

IMG 3650Dnia 9 maja 2023 roku w Mediatece Światowid odbyło się spotkanie autorskie z Państwem Małgorzatą i Rolandem Hellmann, które zostało zorganizowane przez współpracę z Kargowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać wykładu na temat prawdziwej historii pierwszych transportów pomocy do Polski w czasie Stanu Wojennego opartej na biografii Rolanda Hellmanna, który jest inicjatorem współpracy między miastami Verden i Zielonej Góry. Wykład oparty był na książce pt. „Droga z przekonania” autorstwa Małgorzaty Hellmann. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem słuchaczy, którym dziękujemy za przybycie.

345598380 755689816287401 3872209281622033891 nDnia 10 maja odbyła się akcja zorganizowana z okazji Tygodnia Bibliotek ph. "Sprzątanie świata". W wydarzeniu udział wzięła młodzież z klasy 5 i 6 szkoły podstawowej oraz pracownicy firmy NESTLE. Sprzątaliśmy las prowadzący do Kargowskie Copacabany. Las teraz lśni czystością i zaprasza w odwiedziny na majowe spacery. Dziękujemy młodzieży, nauczycielom za uczestnictwo, gminie Kargowa za wsparcie w postaci rękawiczek ochronnych i worków na śmieci, firmie NESTLE za czynny udział, oraz za poczęstunek w postaci lodów i wody. Dbajmy o naszą ziemię. Do zobaczenia za rok.

IMG 3622Dnia 8 maja w Mediatece Światowid odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Piotrowskim, autorem bestsellerowych powieści kryminalnych. „Zaraza” została uznana „Książką Roku 2021” w 7. edycji największego  polskiego i prestiżowego plebiscytu lubimyczytać.pl. W kategorii „Kryminał, sensacja/thriller” Zielonogórzanin wygrał z najpopularniejszymi pisarzami polskimi i zagranicznymi, m.in. Remigiuszem Mrozem („Wybaczam ci”), Wojciechem Chmielarzem („Wilkołak”),
czy Stephanem Kingiem („Billy Summers”).
 
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem , dziękujemy wszystkim za przybycie.

IMG 3567Dnia 8 maja w dzień rozpoczęcia Tygodnia Bibliotek Mediatekę odwiedziła bardzo liczna grupa dzieci z Przedszkola w Kopanicy. Dzieci dowiedziały się na czym polega działalność biblioteki, jak zostać czytelnikiem. Na koniec spotkania dzieci obejrzały bajkę. Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia znowu.

soboty maj