115-go września 2021 r. o godzinie 17-tej odbyło się spotkanie autorskie Rolanda Hellmanna - fotografa, poety, autora książek (albumów fotograficznych). Gość wieczoru promował swój najnowszy tomik poezji "Myśli", otworzył również wystawę fotografii pt. "Człowiek". Spotkanie prowadziła żona Małgorzata Hellmann - tłumacz przysięgły, konsultant języka niemieckiego.
Dziękujemy państwu Hellmann za ciekawe spotkanie, a wszystkim obecnym za udział.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki.

hel rol

IMG 20210903 110142Dnia 3 września w Mediatece Światowid odbyło się Narodowe Czytanie. W rolę bohaterów "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej wcielili się: Burmistrz Kargowej, Radni oraz Nauczyciele. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział. Natomiast młodzieży szkolnej dziękujemy za uczestnictwo.

ZAM

613.08.2021 r. o godz. 10:00 zaprosiliśmy przedszkolaki do Papierowego Teatru Kamishibai, na spektakl autorstwa Grzegorza Śmiałka pt. "Jajo".

Kamishibai jest to technika czytania i prezentacji wywodząca się z Japonii (XIII w.), którą najprościej można opisać jako teatr obrazkowy.

Mały teatr ilustracji to świetna alternatywa dla wszechobecnej techniki.

MG 1482Dnia 12 sierpnia 2021r. w Mediatece Światowid odbyło się spotkanie z  obecnym Senatorem RP, byłym Prezydentem Nowej Soli Wadimem Tyszkiewiczem. W spotkaniu uczestniczyli  Burmistrz Kargowej, radni i mieszkańcy.

MG 147806.08.2021 r. o godz. 16.00 odbyły się Warsztaty z Makramy z Panią Anią Czubkowską - "PRACOWNIA ZAPLECIONAMAMA". Panie działające w klubie "Zręczne ręce" zapoznały się z podstawami sznurkowej magii. MAKRAMA-technika znana od starożytności powróciła i stała się must have wnętrzarskich dekoracji. Przy kawie uczestniczki stworzyły pierwsze swoje dzieło kwietnik. Dziękujemy Pani Ani za spotkanie.

ksiazkowojze

MG 1409W czwartek 9 lipca 2021r. w bibliotece odbyły się warsztaty z robotyki LEGO z bricks4kidz. Oto fotorelacja.

IMG 20210705 081846
Rozstrzygnięcie konkursu "Legenda w Komiksie".W konkursie tym I-wsze miejsce zajęła Nadia Maj z klasy III a. Gratulujemy.

112-go lipca w naszej bibliotece odbyły się pokaz i warsztaty naukowe dla dzieci pt. "Kryształy i czekolada" prowadzone przez Mateusza Stockiego z ArtScience Józef Stocki.

Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach klas I-III i IV-VI. Oto fotorelacja z tego wydarzenia.

zmiana godzin2021

MG 1398Dnia 22.06.2021 r. odbyło się spotkanie DKK z pisarką Zofią Mąkosą w celu omówienia jej najnowszej powieści pod roboczym tytułem "Makowa spódnica", której obszerne fragmenty osoby zainteresowane poznały wcześniej. Klubowiczki bardzo zaangażowały się w dyskusję wyrażając swe opinie, wysoko oceniając nowe dzieło naszej koleżanki. Zofia Mąkosa z uwagą wysłuchała wszystkie opinie. Dkk czeka na wydanie książki, poznamy wówczas całość powieści i jej zakończenie. Wiemy, że nie tylko my czekamy.

paszport bibliZa chwile wakacje, a więc Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty rozpoczyna akcję czytelniczą pod hasłem „PASZPORT CZYTELNICZY”. Podczas odwiedzin w naszej książnicy młodzi czytelnicy otrzymają paszport, w którym mogą wpisywać na stronie okładkowej tytuły wypożyczanych książek, narysować jej głównego bohatera, wpisać ulubiony cytat, zaznaczyć na mapie, z której części świata pochodzi autor, oraz zapisać najmilsze chwile wakacji. Przy każdej kolejnej wizycie otrzymają stempelek w odpowiednim miejscu –  jak w prawdziwym paszporcie. Po odbiciu wszystkich miejsc czeka upominek. Akcja przeznaczona dla młodzieży z klas IV – VII. Chciałybyśmy, by był to rodzaj czytelniczego pamiętnika, który – znaleziony po latach – wywoła miłe wspomnienie.

Zapraszamy do udziału w naszej wakacyjnej zabawie!

logo pngW środę 16 czerwca 2021r.
BIBLIOTEKA ZAMKNIĘTA
Za utrudnienia przepraszamy.
ACADEMICA900
Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do 3 431 860 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.
197077388 4078163475585855 6420089207878974930 nZgłębiasz wiedzę o rodzinnym mieście?
Mediateka „Światowid” zaprasza na wystawę pt. Gmina Kargowa na pocztówkach „Dawniej i dziś” przygotowanej z okazji 360-tej rocznicy nadania praw miejskich Kargowej.
Wystawa do zobaczenia w godzinach pracy biblioteki.
Zapraszamy

Na historię Kargowej składają się historie pojedynczych ludzi, ich rodzin i całych pokoleń, historie protestantów, katolików i żydów, historie Polaków i Niemców. Historia tych ziem sięga epoki kamieniej, okresu z przed 12 tys. lat. Potwierdzają to prace archeologiczne i badania wykonane przez prof. Michała Kobusiewicza z UAM w Poznaniu.
IMG 1366Pierwszego czerwca tego roku odbyło się spotkanie DKK. Klubowiczki dyskutowały o książkach:Erica Emmanuela Schmitta "Sekta egoistów", Weroniki Kostyrko "Tancerka i zagłada - Historia Poli Nireńskiej" oraz Agnieszki Olejnik "Ławeczka pod bzem".
Klubowiczkom najbardziej podobała się powieść obyczajowa Agnieszki Olejnik o przyjaźni, spełnianiu marzeń i o poszukiwaniu siebie. Historia bohaterki udowadnia, że w życiu wszystko jest możliwe od uderzenia piorunem do wygranej w lotto. Książka dobra na poprawę humoru. Polecamy.